نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

فقر اجتماعى و انضباط اجتماعى

فقر و نابرابرى هاى طبقاتى و آثار سوء آنها بايد به گونه اى سازمان يافته مورد بررسى و ريشه يابى قرار گيرند تا بتوان در جهت رفع آنها و پيشگيرى از پيامدهاى ناگوار آنها اقداماتى موثر و عملى را صورت داد. بديهى است بهترين روش برخورد با نقصان هاى احتمالى امنيت عمومى و انضباط اجتماعى پيشگيرى از طريق بهبود ساختارهاى اقتصادى و اجتماعى است .

برخى از عوامل موثر در پيدايش فقر و شكاف اجتماعى و برخى از تبعات آنها در راستاى امنيت عمومى و انضباط اجتماعى به شرح زير است.

۱) كم دانشى يا بددانشى از قبيل عدم اعتقاد به نقش تلاش و كوشش و ابتكار در پيشرفت وضعيت اقتصادى، خوددارى نكردن از اسراف، اعتياد و عادات نامتناسب و افزايش بى رويه تعداد فرزندان بر فقر مالى افراد دامن زده و آن را تشديد مى كند.

۲) عدم احساس مسؤوليت از سوى دستگاه ها و نهادهاى اقتصادى ذى ربط و فقدان لوازم قانونى و اجرايى براى پيگيرى اين امر از جمله مهمترين نكاتى است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

۳) شايد بتوان بيكارى و فقدان موقعيت هاى كارى كافى متناسب با نيازهاى جامعه جوان و جوياى كار را مهمترين بحران جامعه فعلى در نظر گرفت. در اين زمينه شايان ذكر است كه در حال حاضر نه تنها صنعت متناسب با نيازهاى جامعه رشد كافى ندارد و قادر به خلق موقعيت هاى شغلى جديد در حد لازم نيست بلكه برخى از صنايع موجود نيز دچار ورشكستگى و ركود شده اند و اين امر امنيت شغلى و اقتصادى بسيارى از شاغلين فعلى را نيز به خطر مى اندازد.

۴) فقدان امكانات و سازمانهاى حمايتى و بازپرورى اجتماعى در جهت ارائه خدمات مشاوره اى مددكارى اجتماعى و بازتوانى اقشار آسيب ديده و نيازمند كمك بر مشكلات اقتصادى آنها مى افزايد و اين امر در سطح كلان به ضرر انضباط اجتماعى و امنيت عمومى است.

5) منابع ملى و سرمايه هاى انسانى مايه غنا و رشد جامعه هستند و بى توجهى به حفظ و نگهدارى آنها داراى تبعات ناگوارى در آينده خواهد بود كه در نهايت به امنيت عمومى و آرامش جامعه لطمه خواهند زد. لذا ضرورى است كه جدا و فورا نسبت به حفط اين سرمايه ها توجه كافى مبذول و اقدامات مناسبى در اين راستا انجام شود.

6) عدم همكارى كافى و مناسب سازمانهاى اقتصادى و اجتماعى براى مبارزه با مشاغل مضر و غيربارور از قبيل قاچاق كالا و مواد مخدر و واسطه گرى و دلالى زمينه را براى گسترش اين موارد مهيا مى كند و از ميزان توليد و بارورى در جامعه مى كاهد كه پيامد نهايى آن ايجاد شدن فقر از يك سو و ثروت هاى بادآورده از سوى ديگر است. اين وضعيت روحيه كار و تلاش را از بين مى برد و با كاهش دلبستگى افراد نسبت به جامعه موجب متزلزل شدن امنيت اخلاقى در جامعه مى شود و در همين بستر پتانسيل هاى جرم و خشونت افزايش مى يابد.

7) علاوه بر موارد فوق كه موجب كاهش داشته هاى آحاد مردم مى شوند بايد توجه كرد كه بى توجهى به امور فرهنگى در جامعه موجب افزايش نامتناسب و بى رويه خواسته ها و رواج فرهنگ مصرف گرايى و تجمل گرايى مى شود. به گونه اى كه در برخى آمارها، جامعه ما در مقايسه با اكثر كشورهاى جهان از لحاظ ميزان مصرف سوخت دارو و غيره بسيار پرمصرف و اسراف كار شناخته شده است. اين امر سبب مى شود كه همواره كمبودهاى غيرقابل رفعى احساس شوند و بر ميزان نارضايتى ها در جامعه افزوده گردد كه خود موجب دلمردگى و نارضايتى شده و نظم و امنيت جامعه را با مخاطره مواجه مى سازد.

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: