نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

خجالتی ها

افراد خجالتی از نظر فیزیولوژیك خصوصیاتی دارند كه در اعمال و رفتار آنان ظاهر می‏شود. بعضی از این علایم فیزیولوژیك عبارت اند از: تشدید ضربان قلب، سرخ شدن چهره، اختلالهاي تنفسی، تغییرات صدا به هنگام صحبت كردن و … .
در این میان برخی از رفتارهای اضطرابی، بیشتر در نوجوانان دیده می‏شود؛ مانند: مخفی كردن خود از انظار اطرافیان و آشنایان، به لكنت افتادن، فرار كردن از جمع، مضطرب و دستپاچه بودن، با انگشتان خود بازی كردن، با لباس خود ور رفتن، از این پا به آن پا شدن، سر را خم كردن و برقرار نكردن ارتباط بصری مستمر و طبیعی با دیگران، خودتوجهی بیشتر از حد، ضعف اعتماد به نفس، برخوردار نبودن از ابتكار عمل و خلاقیت‏های ذهنی.
خجالت كشیدن، یك نوع ترس یا اضطراب اجتماعی است كه فرد از مواجه شدن با افراد ناآشنا و ارتباطهاي اجتماعی گریزان است.
برخی‏ از همان دوران كودكی گوشه‏گیر و خجالتی هستند و ممكن است تا پایان عمرشان خجالتی باقی بمانند، اما عده‏ای دیگر با گذشت زمان و شركت در كارهای اجتماعی و برخورد و ارتباط با افراد دیگر، رفتارهای متعادل و اجتماعی را در پیش می‏گیرند. زندگی انسان‏ها سراسر یادگیری است و بخش عمده‏ای از یادگیری در ارتباط برقرار كردن با دیگران كسب می‏شود.
جوانان و نوجوانان بسیاری هستند كه به علت ناتوان بودن در برقراری ارتباط با دیگران از نداشتن دوست رنج می‏برند. یكی از دلایل بسیار مهم این رفتار ناشی از خجالتی بودن است. شخص خجالتی از صحبت و تماس داشتن با دیگران رنج می‏برد و حتی ممكن است به علت كمبودهای واقعی یا تخیلی، خود را حقیر به حساب آورد. چنین افرادی در اجتماع از رشد عاطفی – اجتماعی اندكی بهره دارند، بنابر اين, همین امر باعث می‏شود دیگران را بیازارند كه ممكن است به صورت‏های گوناگون جلوه‏گر شود؛ همانند بی‏اعتنایی به دیگران، تمسخر كردن دیگران یا شوخی‏های زننده و مخرب.
افرادی كه شخصیت متعالی و باارزشی دارند, هیچ گاه به آزار دیگران نمی‏پردازند. كمبود اعتماد به نفس باعث رنج افراد خجالتی می‏شود و این خود سبب می‏شود تا آنها در مواجه شدن با دیگران، به سرعت ناراحت و دستپاچه شوند.
در دوره نوجوانی به علت كم تجربه بودن مسئله تصمیم‏گیری مشكل است؛ بنابر این, پدر و مادر و مربیان برای بالا بردن میزان اعتماد به نفس نوجوانان می‏توانند نقش ویژه‏ای داشته باشند. به رغم تمایل جوانان و نوجوانان به رهایی از قیود و محدودیت‏های خانوادگی، نداشتن روابط مطلوب و همبستگی‏های خانوادگی، اثرهاي زیانباری بویژه در سنین دوازده ـ سیزده سالگی روی نوجوانان و بخصوص نوجوانان دختر بر جای می‏گذارد.
¨ روش‏های درمان خجالت و گوشه‏گیری:
سعی در ترك رفتارهای نامطلوب و تقویت رفتار و اعمالی از قبیل شركت در بحث‏های گروهی و جوشش با دیگر افراد.
¨ زدودن افكار غیرمنطقی و واهی از ذهن:
یكی از احساسهاي ناخوشایندی كه به افراد خجالتی منتقل می‏شود, احساس تنفر و بیزاری از دیگر افراد و یا اشیا، بدون دلیل حقیقی است كه باید این گونه افكار را شناخت و از خود دور كرد.
¨ پذیرش ایرادها:
 تصمیم‏گیری منطقی در مواجه شدن با انتقادهاي آشنایان و اطرافیان، و تصمیم‏گیری منطقی در برخورد با انتقادهاي دیگران.
¨ شركت در فعالیت‏های اجتماعی:
ترس از شركت در فعالیت‏های اجتماعی، یكی از عوامل مهم بروز ناراحتی‏های روانی نوجوانان و جوانان محسوب می‏شود.
باید در نظر داشت شیوع خجالتی بودن بویژه در دوره بلوغ از مراحل دیگر رشد بیشتري دارد و به همین دلیل از اهمیت بیشتری برخوردار است. خجالت كشیدن، موجب بروز رفتارهای منفی می‏شود؛ بنابر اين, لازم است جوانان و نوجوانان دختر به كمك مربیان و پدر و مادر خود، در صدد پیدا كردن راه حل‏های مناسب براي رفع این مشكل باشند.
منبع:
پیام زن

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: