نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

فرهنگ سازماني

فرهنگ سازماني به سبب ماهيت اثرگذاري قوي كه ممكن است بر رفتار و عملكرد و اعضای سازمان داشته باشد، نقش مهمي در مهار كردن درون و رفتارهاي كاركنان و پيشگيري از بروز فساد اداري دارد.
فرهنگ سازماني پيوندي نزديك با فرهنگ عمومي جامعه دارد و عامل مهمي در تنظيم رفتار سازماني، به شمار مي‎رود و نقش مهمي در پديد آوردن دگرگوني در رفتارهاي نامطلوب و ايجاد ثبات در رفتارهاي مورد نظر سازمان دارد.
فرهنگ سازماني به صورت مجموعه اي از باورها و ارزشهاي مشترك است كه بر رفتار و انديشه هاي اعضا و سازمان اثر مي گذارد و مي تواند سرچشمه اي براي دستيابي به محيط سالم اداري و يا بر عكس, محیطی ناسالم كه ترويج دهنده فساد اداري باشد, به شمار آيد.
دکتر «ادگار شاين» (( Edgar . H . Schein، يكي از برجسته ترين انديشمندان رفتار سازماني, درباره فرهنگ سازماني معتقد است كه فرهنگ سازماني عبارت است از آداب و رسوم و اخلاق. فرهنگ سازماني ارزشهايي است كه آشكار اعلام شده اند. فرهنگ سازماني، انباشته اي از آموخته هاي مشترك در طول تاريخ مشترك است و آن به استحكام ساختاري و الگويي بودن و تكامل سازمان اشاره مي‎كند.
 فرهنگ سازماني, شخصيت سازمان است. هر فردي وقتي آن را حس كند، سعی خواهد کرد به خوبي آن را بشناسد. براي نمونه فرهنگ شركتی بزرگ كه به دنبال سود بيشتر است به طور كامل ‌متفاوت از فرهنگ بيمارستان و دانشگاه است.

كاركردهاي فرهنگ سازماني:
مهار كردن رفتار
1. برقراري ثبات در شيوه هاي انگيزش (استحكام در تشويقها).
2. هويت بخشي (فراهم كردن منبعي براي تعيين هويت).
3. هويت سازماني.
4. تعهد گروهي.
5. شكل دادن به رفتار.
6. ثبات نظام اجتماعي سازمان.
چگونه مدیران از این فرایند می توانند استفاده کنند.
1. چون فرهنگ سازمانی نوعي احساس هويت در وجود اعضاي سازمان تزريق مي كند، مدیران باید با برگزاری مستمر کلاسهای آموزشی و در پی گرفتن روشهای درست مدیریتی آن را در کارکنان خود افزایش دهند.
2.  فرهنگ سازماني سبب مي شود كه در افراد نوعي تعهد نسبت به چيزي به وجود آيد كه آن چيز بيش از منافع مشخص فرد است. سهیم کردن کارکنان در سود سازمان سبب ایجاد این تعهد می شود.
3.  فرهنگ سازماني سبب ثبات و پايداري سامانه اجتماعي مي شود. فرهنگ از نظر اجتماعي به عنوان چسب به حساب مي آيد كه مي تواند از طريق استاندارد مناسب (در رابطه با آنچه بايد اعضاء سازمان بگويند يا انجام دهند)، اجزاي سازمان را به هم متصل مي كند. داشتن ارتباط مستمر با کارکنان این مهم را برآورده خواهد کرد.
4.  فرهنگ به عنوان يك عامل مهار به حساب مي آيد كه سبب به وجود آمدن يا شكل دادن به نگرشها در رفتار كاركنان مي شود. به طوري كه شايستگي و تناسب فرد در سازمان، تناسب نگرشها و رفتار فرد با فرهنگ سازماني موجب مي شود كه فرد بتواند به عنوان عضوي از سازمان درآيد.
5. مدیران زمانی که فرهنگ قوي ایجاد می کنند، در حقیقت، سامانه ای از قوانين غير رسمي درست کرده اند كه به افراد ياد مي دهد كه چگونه رفتار كنند.
6. زمانی که فرهنگ قوي به وجود آمد، افراد را توانا مي سازد كه احساس بهتري درباره آنچه انجام مي دهند داشته باشند. بر اين اساس، آنان تشویق می شوند که كارهاي سخت تر انجام دهند.
علاقه مندان و مدیران و دانشجویان برای آگاهی بیشتر، می توانید به این کتابها سری بزنید:
· رابينز، استيفن. مديريت رفتار سازماني. ترجمه پارسائيان و اعرابي. تهران: موسسه مطالعات و تحقيقات بازرگاني، 1374.
· رفيع پور، فرامرز. توسعه و تضاد. جلد اول. تهران: شركت سهامي انتشار، 1379.
· زاهدي، محمد. رابطه فرهنگ سازماي و كارايي سازمان. فصلنامه صنعت بيمه. شماره 65، 1381.
· سينجر، مارك ج. مديريت منابع انساني. ترجمه فريده آل آقا. تهران: مركز آموزش مديريت دولتي، 1378.
· قاسمي، سيد احمدرضا. تحول فرهنگ سازماني و استراتژيهاي كنترل، ماهنامه تدبير. شماره 115، 1380.
· كامينگز، توماس ج و اورلي و كريستوفر ج. توسعه سازمان و تحول، ترجمه عباس محمدزاده. جلد دوم. تهران: انتشارات دانشگاه آزاد اسلامي، 1374.
· معدنچيان، ابراهيم. مبارزه با فساد اداري. تهران: پژوهشكده امام خميني (ره)، 1382.
· هرسي و بلانچارد. مديريت رفتار سازماني. ترجمه قاسم كبيري. تهران: انتشارات علمي دانشگاه آزاد اسلامي، 1382.
ارتباط اجتماعی = سلامتی
پژوهشگران ثابت کردند و همچنین آمار و ارقام نشان مي‌دهد كه برقراري ارتباطهاي اجتماعي سبب ايجاد سلامت در افراد مختلف است. افرادي كه با ديگران ارتباط دارند، خيلي كمتر به ايست قلبي و سكته مبتلا مي‌شوند و بيشتر از سلامت نسبي برخوردارند. همچنين, بيماريهايي مانند: بيماري قلبي، جنون، سرماخوردگيهاي معمولي و آنفلوانزا خيلي كمتر در افرادي كه با ديگران در ارتباط هستند, بروز مي‌كند.
به نظر شما چرا افراد معاشرتي خيلي كمتر از گوشه‌نشينان بيمار مي‌شوند؟ 
   فرض پژوهشگران بر اين امر استوار است كه افراد معاشرتي به سبب رابطه‌اي كه با ساير افراد برقرار مي‌كنند، خيلي كمتر در معرض استفاده از الكل و مواد مخدر قرار می گیرند و برنامه های غذايي ناسالم ندارند.
همچنين, هيچ گاه هم به آزمايشهاي پزشكي بي‎توجه نيستند و به علائم بيماريهاي مختلف نيز حساس اند. كساني كه در اطراف شما زندگی می کنند, بيشتر تشويقتان مي‌كنند كه بيشتر مراقب سلامت جسماني خود باشيد و پيشنهاد مي‌كنند كه لذات و خوشيهاي ناسالم جسمي و روحي را كنار بگذاريد.
داشتن دوستان و آشنايان زياد, ميزان تنش را كاهش مي‌دهد و سوخت و ساز بدن را نيز به طور شگفت‌انگيزي بهبود مي‌بخشد.
 می دانید که تنش سبب مي‌شود تا بدن شما حالت تهاجمي به خود بگيرد. اين امر، سبب زیاد شدن «كورتيزول» (هورمون تنش) می شود و سامانه ايمني بدن را تضعيف مي‌كند.
  آزاد كردن تنش با برقراري رابطه با ديگران و تخليه احساسي, فيزيك بدن را تغيير می دهد و احتمال مي‎رود كه ميزان هورمونهايي كه سبب بالا رفتن فشار خون و ساير بيماريها مي‌شود, نيز کمتر شود

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: