نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

نوعدوستی

«نوعدوستی» یکی از ویژگیهایی است که بر اساس آن فرد بدون چشمداشت به دیگران یاری می رساند. پژوهشگران معتقدند که بخشی در مغز وجود دارد که با نوعدوستی در ارتباط است و «قشای فوقانی گیجگاهی» نامیده می شود.
  بتازگی، دانشمندان اعلام کرده اند که بخشی از مغز را کشف کرده اند که مشخص کننده خودخواهی یا نوعدوستی فرد است. این پژوهش در مرکز پزشکی دانشگاه «داک» انجام و  یافته های آن در مجله علمی «نیچر نروساینس» منتشر شد. پژوهشگران امریکایی با استفاده از تصویربرداری از مغز (اسکن) دریافتند که این ناحیه با رفتارهای غیر خودخواهانه فرد ارتباط دارد.

ویژگیهای بشر دوستانه:
از داوطلبان شرکت کننده در این پژوهش خواسته شده بود تا مشخص کنند که تا چه میزان در رفتارهای یاری رساننده متفاوت (مانند کارهای نیکوکارانه) مشارکت می کنند؛ و همچنین از آنان خواسته شد تا به بازی رایانه ای بپردازند که برای سنجش نوعدوستی طراحی شده بود.
 پژوهشگران هم اکنون به شناسایی راههایی برای مطالعه رشد این منطقه از مغز در دوران کودکی مشغول اند و معتقدند که این اطلاعات ممکن است به تشخیص چگونگی تثبیت ویژگیهای نوعدوستانه کمک کند.
دکتر «اسکات هیوتل»، مدیر این پژوهش، می گوید درک کارکرد این منطقه از مغز ممکن است لزوما بیانگر این نباشد که چه چیزی سبب می شود افرادی مانند «مادر ترزا» به کارهای بشردوستانه بپردازند، ولی ممکن است سرنخی برای کشف خاستگاههای رفتارهای اجتماعی مهمی چون نوعدوستی باشد.

کمک متقابل:
پژوهشگران معتقدند که امکان دارد منطقه ای از مغز در نوعدوستی نقش داشته باشد. جالب توجه خواهد بود که مردم را در حال نوعدوستی مفرط و یا بری بودن از خودپسندی مطالعه کرد و دید که آیا مغز آنها به طرز معناداری از دیگران متفاوت است یا خیر؟! دانشمندان پی برده اند قسمتهايی از مغز که به احساس لذت واکنش نشان می دهد به درد نيز واکنش نشان می دهد. اين يافته ممکن است به درک بهتر فرايند درد در درون مغز و يافتن راههای جديد تسکين درد بينجامد. خوب است بدانید که درد تجربه ای پيچيده شامل دو عنصر احساس و واکنش عاطفی است. در بيمارانی که با خطر اضطراب و افسردگی و خودکشی روبرویند، درک اين عنصر عاطفی در توسعه معالجه های نوين برای تسکين درد نقشی کليدی دارد.
  پژوهشگران از فناوری ویژه ای به نام «تصويربرداری انعکاس مغناطيسی کاربردی» (FMRI)، برای برداشتن عکسهايی از مغز داوطلبان شرکت در مطالعه، استفاده کردند. در اين مرحله از آزمايش، دانشمندان از بخشهايی از مغز تصويربرداری کردند که از قبل روشن شده بود و در احساس درد دخالت دارد. همچنين، از قسمتهايی عکسهايی برداشته شد که در واکنش به محرکهايی مانند کوکائين یا غذا يا پول فعال می شود.
   یافته ها نشان داد که ايجاد درد بر اثر حرارت شديد هم در مدار مغزی مربوط به درد و همچنين برخی از قسمتهايی فعال می شود که «مدارهای پاداش» خوانده می شود. در واقع، پس از اعمال حرارت شديد، مرکز پاداش با سرعت بيشتری از مرکز احساس درد واکنش نشان داد. مرکز احساس درد در آخرين مراحل اعمال حرارت شديد فعال شد. پیشتر، اين دو سامانه هرگز مرتبط فرض نمی شدند. اين نخستين مرتبه است که پژوهشگران مشاهده کردند که مغز برای گريز از درد بخشهای مربوط به پاداش را فعال می کند.
   اميد می رود که اين یافته ها راه را برای توسعه آزمايشهایی عينی هموار کند که بتواند مقدار درد را اندازه گيری کند؛ و همچنين، داروهای مسکن ايجاد کند که ساختارهای مغزی مربوط به پاداش را هدف قرار دهد. اين راهکار ممکن است به معالجه دردهايی بينجامد که به داروهای موجود واکنش نشان نمی دهد و یا درمان درد را بدون استفاده از دارو میسر کند.

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: