نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

چگونگي انتقاد از نوجوانان

از ويژگي هاي عمده نوجواني کسب شخصيت ( تشخص طلبي ) است . به طور کلي شخصيت جنبه بيروني و اکتسابي دارد ، در حالي که منش جنبه ذاتي و دروني دارد . نوجوان دوستدار کسب شخصيت است. براي رسيدن به مرحله کسب شخصيت بايد دو اصل حاصل شود :
1) انجام مهارت ها و دارا بودن توانمندي هاي خاص در برخورد با ديگران
2) پذيرفته شدن اين مهارت ها از سوي پدر و مادر و اطرافيان
برخي نوجوانان مرحله اول را طي مي کنند ولي اگر خانواده و اطرافيان و مراجع قدرت او را نپذيرفتند ، دچار عدم تعادل رواني مي شود. اگر به نوجوان کمک نکنيم و او را کنترل ننمائيم ، اثرات سقوط بسيار خطرناک و غيرقابل جبران خواهد بود. ولي برخي مسيرهاي زندگي هموارتر است که در آن بايد به کنترل دورا دور نوجوان اکتفا کرد و اجازه داد خودش طي طريق کند  سپس يک حالت متناوب از نظارت و آزادي دادن به نوجوان بايد در زندگيش باشد. 
در جهت کسب شخصيت بايد از دو راه به نوجوان کمک کرد :
– روش کسب مهارت ها و توانائي ها را بياموزد .
–  با زبان و رفتار به او بفمهمانيم که او را پذيرفته و درک کرده ايم و شخصيت او قابل پذيرش و احترام است و ما او را به عنوان يک انسان در حال کمال قبول داريم .
در انتقاد از نوجوان دقت کنيم که تمام شخصيت آنها را مورد حمله قرار ندهيم و تنها آن قسمتي را مورد سؤال قرار دهيم که نتوانسته وظيفه اش را درست انجام دهد. هرگز نبايد به نوجوان يا هر شخص ديگر بگوئيم : تو لياقت نداري و به درد هيچ کاري نمي خوري.
 زيرا با اين جمله تمام حيطه وسيع شخصيت او را مورد حمله قرار داده ايم . روي هم رفته هر انسان داراي نقاط مثبت و منفي شخصيتي است و براي مطرح کردن انتقاد بهتر است نخست چند نقطه مثبت او را متذکر شويم سپس اشاره به نقطه منفي کنیم .
اگر ناگهان و بدون مقدمه شروع به انتقاد کنيم و اين انتقاد را به تمام شخصيت نوجوان گسترش دهيم انتقادمان ويرانگر و مخرب خواهد بود .
«آلپورت» مي نويسد : انتقاد از ديگران در حکم جراحي شخصيت است . جراح رواني کسي است که از ويژگي هاي رواني نوجوانان کاملاً آگاهي دارد و روش صحيح انتقاد را مي داند . تشويق به جا و انتقاد صحيح و درست مي تواند انسان را متحول کند.
در خودروهاي در حال تردد در سطح خيابان و جاده به بررسي اجمالي و نكات آموزشي مرتبط با نقيصه مذكور پرداخته مي شود.
بايد بدانيم بروز يك نقص فني كوچك به ظاهر كم اهميت مي تواند زيان هاي جبران ناپذيري را به بار آورد كه مصاديق يك نقص فني كوچك و به ظاهر كم اهميت مي تواند زيان هاي جبران ناپذيري را به بار آورد كه مصاديق زير به عنوان نمونه ذكر مي گردد .
چراغ ها، فرمان ها ، ترمزها و تاير ها از قسمت هاي بسيار مهم و عوامل اساسي در ايمني خودرو محسوب مي شوند كه هر گونه عيب و نقص فني در اين قسمت ها را براي حفظ جان خود و خانواده مي بايست مهم تلقي کرد .
در آزمون معاينه فني خودرو از لحاظ :
۱. ميزان آلايندگي هوا -۲. آزمايش چراغ جلو -۳. آزمون همراستايي چراغ ها -۴. آزمون كارايي كمك فنرها -۵. آزمون سيستم ترمز -۶. آزمون سنجش وضعيت اتصالات فرمان و جلو بندي مورد آزمايش قرار مي گيرد
هر وسيله نقليه بايد به دو سيستم ترمز دستي و پايي مجهز باشد و سيستم ترمز دستي را بايد به گونه اي عمل کند كه خودروي بدون سرنشين كه در سطح آسفالت با سرعت ۵ كيلو متر در ساعت را پس از طي يك متر از حركت باز نگه دارد .

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: