نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

تربیت عاقلانه

تربیت فرزندان مهمترین وظیفه پدر و مادر است؛ وظیفه‌ای كه اگر به آن سطحی نگریسته شود، شاید عواقب ناخوشایندی در پی داشته باشد.

   پنج قانون مهم برای پدر و مادرها:
1.  هرگونه انتقاد از كودكتان را با گفته مثبتی درباره رفتار مورد انتظار به پایان ببرید. به زبان ساده‌تر، به فرزندتان بگویید که از او چه می‌خواهید. رفتار مورد انتظار باید بسیار دقیق و برحسب معیارهایی توضیح داده شود كه كودك آن را بفهمد‌. فقط یك بار تذكر دادن سبب نمی‌شود فرزندتان آن را بشنود و بفهمد و یا بخوبی آن را انجام دهد.
 همچنین، پیش از اینکه عمل مورد انتظار را كامل‌ به او تفهیم كنید، باید خودتان دقیق بدانید چه می‌خواهید؛ هنگامی كه این مطلب را فهمیدید، راهكار مناسب برای پدید آوردن آن برایتان روشن خواهد شد.
 همیشه به یاد داشته باشید كه درباره رفتار دلخواه نزد فرزندتان بازار گرمی كنید، به این معنا كه برای او توضیح دهید چرا این رفتار نتیجه مثبت و رضایت بخشی برایش دارد. این كار در رسیدن به هدف كمكتان خواهد كرد.
2. از عملكرد انتقاد كنید، نه از شخص. انتقاد اغلب در مواجهه با رفتار كودكان ضروری است؛ اما فقط باید در همان حد باقی بماند. در حقیقت، در بسیاری از  موقعیتها، می‌توان شخص را تحسین كرد و در عین حال رفتارش را تصحیح کرد. این امر ساده به نظر می‌رسد؛ اما به توجه و برنامه‌ریزی فوری نیاز دارد.
3. تصور نكنید به صرف اینكه به فرزندتان تذكر داده‌اید، سخنان شما را شنیده است. تكرار كنید! تكرار پایه یادگیری است. بندرت اتفاق می‌افتد كه کسی مطلبی را فقط با یك بار گفتن یاد بگیرد و فرزندان ما نیز از این امر مستثنا نیستند. بچه‌ها هم انسان اند. پس به یاد داشته باشید که هرگاه شروع به آموزش چیزی به فرزندتان می‌كنید، به احتمال زیاد، باید آن را چند بار تكرار كنید. از عصبانیت بپرهیزید. همچنین، به یاد داشته باشید که اگر چیزی را چند بار تكرار كرده‌اید و فرزندتان همچنان به میل شما عمل نكرده است، باید راه دیگری برای گفتن آن پیدا كنید. اگر «چیزی را هزار بار گفته‌اید» و كودك هنوز توجهی نمی‌كند، باحتمال طرز بیانتان مؤثر نیست. تسلیم نشوید، فقط راه جدیدی برای گفتن حرف خود پیدا كنید.
4. آنچه اهمیت دارد فكر و احساس فرزند شماست، نه آنچه شما می‌گویید. وی باید از درون احساس كند كه دوست دارد كاری را انجام دهد. مجبور كردن كودك فایده زیادی نخواهد داشت. در نهایت، نیروی مهاركننده زندگیش باید تفكر و احساس خودش باشد. اگر کسی با شما صحبت كند؛ اما شما پیوسته به خود بگویید: «خودش هم نمی‌داند چه می‌گوید»، حرفهای من هیچ گونه اثری نخواهد داشت. شیوه‌ای كه ما باید در ارتباط با فرزندمان به كار بریم هدایت و به كار بردن عبارت مثبت درباره خودش است.
5. پیوسته پیام عشق بفرستید. ما نمی‌دانیم که انسان چگونه زبان می‌آموزد؛ اما این را می‌دانیم كه زبان خاصی كه هر انسانی به آن سخن می‌گوید زبانی است كه با آن با او سخن گفته شده است؛ و این كلید اصلی است، چون عشق هم نوعی زبان است. اگر می‌خواهیم فرزندمان به زبان عشق حرف بزند، باید همواره به زبان عشق با وی سخن بگوییم. با این همه، مواظب باشید: عشق فقط گفتن نیست، انجام دادن هم هست.

برگه تكلیف پدر و مادرها:
   وقتی که می‌خواهید به فرزندتان چیز جدیدی بیاموزید، این راهها را امتحان کنید:
1.    رفتاری را كه دوست دارید فرزندتان از خود نشان دهد مشخص كنید. رفتار دلخواه را با جزئیاتش برای او توصیف كنید. (اگر خواستار حذف رفتار خاصی هستید، آن را نیز توضیح دهید.)
2.     دوباره نگاهی به فهرست «پنج قانون برای پدر و مادر» بیندازید و قانونی را مشخص کنید كه احساس می‌كنید در مورد این تغییر جدید بهترین است.
3.    با توجه به قانون شماره دوم، برنامه خاص خود را – به قصد کارهای هر روزه آن – برای فرزندتان توضیح دهید.
4.     از کارهای خود و فرزندتان و مشاهده روند این برنامه (در این یك هفته) گزارش روزانه تهیه كنید. به یاد داشته باشید كه رفتارها و واکنشها و مشاهده های مثبت و منفی را نیز ثبت كنید.
  دقت كنید: هدف از این تمرینها افزایش عقیده مثبت و مفید در ذهن شما و فرزندانتان است. برای انجام دادن این كار، شما باید – در كنار طرح برنامه – افكار مؤثر را در ذهن خود شكل دهید. سپس رفتار حاصل در فرزندتان را بررسی كنید. به یاد داشته باشید که اگر فرزندتان به شما نگوید در فكرش چه می‌گذرد، تنها راهی كه برای فهمیدن آن دارید بررسی رفتار اوست.
  یكی از نتیجه های این فرایند – در كنار به وجود آوردن تغییر مثبت – كشف روشهای ناكارآمد و كنار گذاشتن آنهاست. پس هنگامی كه به این شیوه عمل می‌كنید، در نوشتن راههایی كه نتیجه نداده‌اند كوچكترین تردیدی نكنید. گاهی، بهترین معلم ما اشتباه است. در تربیت فرزندانتان، همواره این عبارت مهم را به یاد داشته باشید: «از عصبانیت پرهیز كنید!». عصبانیت بندرت فرایندهای فكری مفید و رفتار مؤثر به بار می‌آورد

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: