نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

نیازهای اجتماعی نوجوان

پدر و مادر خوب و مسئول، در ادامه مقاله پیشین که درباره نیازهای غذایی و عاطفی نوجوان صحبت شد، اکنون نیازهای اجتماعی را شرح می دهیم:

تمایل به برقراری پیوندهای اجتماعی، عضویت در گروه های خاص، پیدا کردن شغل و جایگاه مناسب اجتماعی توجه نوجوان را به خود جلب کرده است.

او نیاز دارد در میان دوستان و همسالان باشد، در گروه های ویژه ای جایگاه و نقشی برای خود داشته باشد و استقلال مالی را تجربه کند.

خانواده و جامعه باید به این دسته از نیازهای نوجوان ارج نهند و با راهنمایی و نظارت بر آن، نیاز او را به صورت سالم برآورده کنند؛ در غیر این صورت، عضویت در پیوندهای اجتماعی نامناسب و مصرانه به دنبال جایگاه جمعی بودن، مضرات فراوانی  به بار می آورد.

یکی از این ویژگی های مهم، تمایل نوجوان به کسب استقلال است. نوجوان می خواهد توانایی ها و نیروهای خود را به همه نشان دهد و شخصیت خود را به همه اطرافیان ثابت کند.

او می خواهد تنها و مستقل عمل کند و تا جایی که ممکن است، به اطرافیان و بوی‍ژه والدین خود تکیه نکند.

استقلال طلبی زمینه اولیه ورود او به اجتماع را فراهم می کند و او را برای پذیرش مسئولیت های اجتماعی آماده می کند.

اگر چه جهت گیری ناصحیح آن همراه با مسائل و مشکلاتی برای او و اطرافیان خواهد بود. او دیگر کمتر تمایل دارد فعالیت هایش را در حضور خانواده انجام دهد.

نوجوان بیشتر به حضور در گروه همسالان گرایش دارد و می خواهد استقلال خود را از خانواده هم به خانواده، هم به خود و هم به همسالانش ثابت کند.

از نظر او، خانواده باید روی توانایی و قدرت او حساب کنند و به او اعتماد کنند؛ زیرا او دیگر بزرگتر شده است و می خواهد خودش مسئولیت زندگی‌اش را بر عهده بگیرد.

در این خصوص، خانواده با مشکلاتی همچون: سر باز زدن نوجوان از خواسته های آنها، مخالفت کردن با افکار و تمایلات آنها و اصرار کردن برای انجام دادن فعالیت های دلخواه خود مواجه اند.

بر همین اساس، نوجوان در این دوره سنی و بنا به وی‍ژگی استقلال طلبی می خواهد شغلی داشته باشد و حتی از لحاظ مالی نیز نیازهایش را خودش تأمین کند.

اگر چه اساس فعالیت های مبتنی بر استقلال طلبی در نوجوانان مشترک است، اما نمودهای عملی آن ممکن است قدری متفاوت از یکدیگر باشد.

بر این اساس و با شناخت کافی از نیازهای نوجوان و با پذیرش این خصوصیت در نوجوان و بها دادن به وی، باید این ویژگی را در مسیر مناسب هدایت کنیم.

می توان از این ویژگی برای اهداف مفید در خانواده و مدرسه استفاده کرد؛ همچون: اعطای مسئولیت های خاص در خانواده و مدرسه به نوجوان و نظارت غیرمستقیم بر فعالیت های او؛ در هر حال، از مخالفت و تلاش برای خفه و خاموش کردن این ویژگی باید خودداری کرد.

چنین رفتارهایی نوجوان را برای بیان خواسته ها و استقلال طلبی خود، حساس تر می کند و یا سبب از دست دادن اعتماد به نفس وی می گردد.پدر و مادر عزیز، با برقراری ارتباط صمیمانه با نوجوان و مطالعه بیشتر، می توانید به او بیشتر کمک کنید.

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: