نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

اطلاعات و زنان

تأثير فناوري اطلاعات در حضور زنان در جامعه» مقاله ای است که خانم «ليلا توكلي دارگاني» آن را نوشته است.
در عصر حاضر، اطلاعات جاي طلا و مواد خام را گرفته است. آدمي از «عصر صنعتي» به «عصر اطلاعات» راه يافته است و همواره با امواج مختلفي از اطلاعات گوناگون – در زمينه هاي سياسي و اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي – از طريق رسانه هاي جمعي از جمله اينترنت روبرو مي شود.
  در اينجا، بايد پرسيد که آيا زنان ما به عنوان نيمي از جمعيت كشور از اين پديده بزرگ هزاره سوم استفاده كرده اند و آن را برای بهبود زندگي خود به كار مي برند؟!
  نبود نظریات و ديدگاههاي زنان در جامعه اطلاعاتي حكايت از اين دارد كه آنان بخوبي از فناوريهاي اطلاعاتي برای بهبود شرايط زندگي خود استفاده نمي كنند.
زنان در عرصه فناوري اطلاعات:
جامعه اي كه حول محور اطلاعات به وجود آمده سبب برقراري آزادي انتخاب در هر چيزي شده است. دسترس نداشتن زنان به منابع چهارگانه ثروت و منزلت و اطلاعات و قدرت در همه عرصه هاي تاريخ آشكار است. اين در حالي است كه برخي از طراحان معتقدند كه فناوري اطلاعات از لحاظ جنسيتي بيطرف است و در نتيجه زنان و مردان بايد به طور عادلانه از آن منتفع شوند. با اين حال، نتايج تحقيقی بر مبناي 6 مطالعه موردي از طرحهاي ترويج فناوري اطلاعات و ارتباطات در آسيا و افريقا و امريكاي شمالي) اين فرضيه را تأييد مي كند كه زنان به نحوی برابر از اين طرح بهره مند نيستند.
 دکتر «مايكل پاستور» نيز در مقاله اي با عنوان «شكاف ديجيتالي در سطح دنيا هنوز وجود دارد!» بيان مي كند كه زنان در عرصه فناوري اطلاعات و ارتباطات همچنان به شغلهاي سطوح پايينتري شاغل اند. در حالي كه مردان با قبول مشاغل پرمسئوليت تر دستمزدهاي بالاتري دريافت مي كنند.
  دکتر «جودي واجك من»، جامعه شناس استراليايي، نيز در كتاب «تكنوفمينيسم» بيان مي كند كه در زمينه علوم رايانه مردان نقش بسيار برجسته تري به زنان دارند.
  كسب آمار موفق استفاده زنان از اينترنت در كشورهاي در حال توسعه بسيار دشوار است، هرچند واضح است كه تعداد اين زنان بسيار كم و توزيعشان محدود است. بسیاری كاربران زن اينترنت تقريبا در همه كشورهاي در حال توسعه نماينده كل زنان كشورشان نيستند؛ بلكه جزء نخبگان و اقليتهایند. بر حسب آمار منطقه اي، زنان فقط 6% كاربران اينترنت را در خاور ميانه تشكيل مي دهند.
ريشه اين مشكل در اين كشورها – علاوه بر مبحث فرهنگي – به اين موضوع برمي‌گردد كه عده زيادي مسائل جنسيت و فناوري اطلاعات را ناديده مي گيرند، فقط با اين توجيه كه توسعه بايد در ابتدا به مسائل ضروري توجه كند.
موانع دسترس زنان به فناوري اطلاعات شامل
فرهنگ ناآشنایی زنان از مزایای اینترنت و ناآشنايي با زبان انگليسي، موقعيت جغرافيايي، نداشتن امكانات مناسب با هزينه هاي سخت افزار و نرم افزار و نگهداري، ناآشنايي به مهارتهاي انتشار و جستجوي اطلاعات و مهارتهاي ويژه رايانه، ناآگاهي از فرصتهاي فراهم شده بر اثر فناوري اطلاعات و ارتباطات، است.
همچنین، یافته های پژوهشي درباره منطقه آسيا و پاسفيك نشان می دهد که این موارد از علتهای عقب ماندگی در این مناطق است:
* نبود ثبات سياسي و اقتصادي و اجتماعي، بويژه در قفقاز و ارمنستان و جمهوري آذربايجان و گرجستان و مناطق آسياي مركزي
* نبود سياستهاي تشويق كننده در زمينه استفاده از اين فناوري به عنوان ابزار توسعه كه ممکن است از ضعف زيرساخت هاي اين فناوري مانند خطوط تلفن ناكارامد يا نبود برق در برخي مناطق روستايي و مناطق دور در اقيانوسيه و قسمتهايي از آسيا ناشي شده باشد

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: