نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

بازى و اسباب بازی هاى مناسب براى كودكان

با توجه به انواع مختلف بازیهای جسمى(Physical) و تقليدى(Imitative) و ساختنى  (Constructive)و خلّاق(Crative)  و با در نظر گرفتن ويژگیهاى جسمى و عاطفى و اجتماعى و فكرى و… كودكان (از تولد تا 12 سالگى)، فهرستى از بازیها و اسباب بازی هاى مناسب براى سنين مختلف تهیه شده است که شما را با آن آشنا می کنیم .

تولد تا شش ماهگى:
  بازى بدنى (كه حتى در نخستين ماهها آغاز مى شود) به رشد و تكامل اعمال حركتى درشت مانند نگه داشتن اعضا و تنه و سر كمك مى كند. ماه اول و دوم پس از تولد، كودك به فعاليتهاى عضلانى، لگدزدن، برگشتن، غلتيدن، تكان دادن دستها، و دیگر حركات شناخته شده بدنى علاقه دارد.
   در يكماهگى، جغجغه را لمس می کند و زود مى اندازد. در 5/2 ماهگى، مى تواند جغجغه را تكان دهد و يكى از سرگرمیهاى وی بيرون آوردن صداهاى مختلف از حنجره است. از حدود 2 يا 3 ماهگى، بازى اكتشافى (كه به صورت بازى با انگشتان است) آغاز مى شود. از 1 تا 4 ماهگى، صدا و رنگ را كشف مى كند.
كودك هنگامى به اسباب بازى نگاه خواهد كرد كه اسباب بازى در معرض ديد او قرار گيرد. از سه ماهگى به بعد، علاقه اش به اسباب بازى شديدتر خواهد شد. از اين رو، مى كوشد تا با حركت هر دو دست، اسباب بازى را به سوى خود بكشد و با آن تماس حاصل کند. در چنين سنى، مى توان جسم حركت كننده ای را روى تختخواب بچه آويخت و تصاوير رنگى در اتاقش قرار داد.
   اسباب بازى یا جغجغه ای را به آرامى در كنار چشمان كودك حركت دهيد؛ به طورى كه چشمان وى مسير حركت اسباب بازى را پی بگیرد. به كودك اجازه دهيد که يك شىء (جغجغه، پيمانه پلاستيكى،…) را چنگ بزند و به صدا درآورد و آن را تكان دهد. اين كار سبب سرگرمى كودك مى شود.
   كودك در 5/4 ماهگى، هر چیزی را كه مى بيند و در دسترسش است بر مى دارد و به طرف دهان مى برد مى مكد، تكان مى دهد، پرت مى كند. اشياى مختلفى (مانند قطعات و پيمانه ها و …) در اختيارش قرار دهيد تا آنها را بگيرد. از آنجا كه كودك دوست دارد اين اشيا را در دهان قرار دهد، پيشاپيش از اندازه و تميز بودن آنها اطمينان پيدا كنيد. با تكان دادن جغجغه ای در پشت سر كودک، وی را به برگشتن و گرفتن آن تشویق کنيد.
 در پنج ماهگى، بررسى اسباب بازی ها با چشم، خيره شدن به دستها، زياد شدن حركتهای صدايى، سبب تفريح و لذت كودك می شود. وقتى كه مكعبى در دسترس كودك قرار مى گيرد، با خوشحالى آن را مى گيرد.
در شش ماهگی، خنديدن و پرتاب كردن اسباب بازی ها و لذت بردن از صداى به زمين خوردن آنها و كشيدن اسباب بازى ها به طرف خود، اگر به نخ بسته شده باشند، كودك را به وجد مى آورد. كودك در اين سن به مدت 5 تا 10 دقيقه مى تواند خودش را با اسباب بازیهايش سرگرم كند و نيز اشيا را از دستی به دست ديگر انتقال دهد. علاقه زيادى دارد كه به همه چيز دست بزند. مى خواهد همه چيز را در دهان بگذارد؛ و اسباب بازی ها را از طريق نگاه كردن، لمس كردن، در دهان گذاشتن، به زمين زدن، كشف كند. بنابر اين، اجازه دهيد كه كودك با وسايل معمولى خانه مانند بشقات، قابلمه، قاشق، روزنامه، پارچه،… بازى كند. همچنين، صورتش را با كشيدن ملحفه مخفى مى كند و سپس آن را كنار مى زند و از این کار لذت می برد

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: