نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

زمانبندی شغلی

اگر شما هم جزء مادران شاغلید، می توانید با بهره گیری از این توصیه ها، زمانبندی مناسبی را برای فعالیتها و وظایف خود در نظر بگیرید.
1. نمی دانید از كجا شروع كنید؟ فهرستی از كارهای روزانه خود تهیه کنید و آن را به 2 قسمت وظیفه فعلی و وظایف آتی تقسیم كنید. سپس این وظایف را در گروههای جداگانه ای شامل محل كار و خانواده و كارهای شخصی و… قرار دهید. چند رونوشت از این نوشته را در قسمتهای مختلفی از منزل – مانند آشپزخانه و روی كمد لباسها – یا داخل جیبتان بگذارید. بدین ترتیب، هر زمان كه لازم بود، به آنها دسترس دارید و به یاد می آورید كه زمان برای شما چقدر اهمیت دارد.

2. فهرست كارهای روزانه خود را اولویت بندی و بازنگری كنید و آنها را به این صورت در نظر بگیرید: كارهایی كه باید انجام دهید؛ كارهایی كه نیاز به برنامه ریزی مجدد دارد؛ وظایفی كه باید انجام دادن آن را به دیگران محول كنید؛ فعالیتهایی كه انجام دادن آن از برنامه شما حذف شده است.

3. برنامه خودتان را چندبار مرور كنید. آیا واقع بینانه است؟ آیا برای انجام دادن آن باید خیلی كوشش كنید؟

4. در پایان هر روز، برنامه روز بعد را یادداشت كنید. این امر به شما كمك می كند كه نظم و ترتیب و نظارت شما بر وظایفتان بیشتر شود.

5. روش شخصی خود را در برنامه ریزی پیگیری كنید. اگر تصور می كنید كه برنامه روزنامه شما سنگین و مشقت بار است، تغییراتی در ظاهر آن ایجاد كنید تا مشاهده این وظایف برایتان دلپذیرتر باشد. برای نمونه، می توانید از رنگهای مختلف و تصاویر و مقواهای رنگی در تهیه فهرست وظایف روزانه خود استفاده كنید.

6. افرادی كه دوست دارند از تقویم و دفترچه های برنامه ریزی استفاده كنند یك گام از بقیه جلوتر خواهند بود. خوبی این دفترچه ها این است كه می توانید وقایع تاریخی مختلف (مانند سالگرد ازدواج، تولد همسر و فرزندان و دوستان و اقوام، … را همیشه به یاد داشته باشید. از دیگر مزایای نوشتن اهداف كلی و روش رسیدن به آنها ثبت یادداشت ها و نظرها، قرار دیدارها، جلسه ها، برنامه ریزی برای تعطیلات، كار،… است.

7. بلندپروازانه فكر نكنید. اهداف ویژه ای را در نظر بگیرید كه واقع بینانه و دستیابی به آن آسان باشد تا مسیر درستی را به شما نشان دهد؛ یعنی به طور دقیق مشخص كنید كه چه كاری را می خواهید به انجام برسانید و زمان مورد نیاز برای به پایان رساندن این كار چقدر است.

8. همیشه زمانی را برای تعلیق كارها یا حواس پرتی خودتان در نظر بگیرید و زمان بیشتری را برای كارهای اولویت دار تعیین كنید.

9. چه زمانی از روز در بهترین شرایط قرار دارید؟ آیا صبحها فعالترید یا عصرها بهتر می توانید كار كنید؟ همیشه سعی كنید، در طول شبانه روز زمانی به فعالیتهای مهم خود بپردازید كه در وضعیت مطلوبی قرار دارید.

10. ابتدا كار و وظایف صحیح و اصولی خود را مشخص و سپس روی آن تمركز كنید. این اقدام روش مناسبی برای افزایش بهره وری شخصی شماست.

11. برای اولویتهای مهم زندگی خود، وقفه زمانی مناسبی تعیین كنید تا برای انجام دادن آنها به اندازه كافی وقت داشته باشید.

12. از كمال گرایی بپرهیزید و برای انجام دادن كارهای بزرگ و اساسی شیوه های ساده تری برگزینید. می توانید این وظایف را به بخشهای كوچكتری با مدت زمان مشخص تقسیم كنید تا سرانجام به نتیجه دلخواه خود برسید.

13. «نه» گفتن را بیاموزید و روی اهدافتان تمركز كنید. وقت فراغت خود را در صورت لزوم به دوستان و خانواده و شخص خودتان اختصاص دهید.

14. اگر موفق شدید که به اهدافتان دست یابید، پاداشی را برای خود در نظر بگیرید و زندگی را با سرگرمیهای دلخواه متعادل كنید.

http://www.myisfahan.com/articles/isfahan_articles73.html

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: