نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

زنان و بیابان زدایی

عظمت و آرامش کویر انسان را به اعماق سکوتی می برد که در هیاهوی زندگی شهری هرگز نمی توان به آن دست یافت. زمین خشک است و نعمت آب و آبادانی را یادآوری می کند. ریشه های عمیق و طولانی گیاهان از استقامت می گویند و سبزی گیاهان شوره زار از عشق به زندگی.
 نواحی بیابانی و صحراها حدود یک چهارم مساحت ایران را تشکیل می دهد. وسعت بیابانهای ایران بالغ بر 34 میلیون هکتار است که 12 میلیون هکتار آن را شنزارها و ماسه زارها تشکیل می دهد. 5 میلیون هکتار از این ماسه زارها فعال و روان است.
بيابانزايي متأثر از دو عامل تغيير اقليمي و رفتار زيست محيطي نامناسب انسان است. امروزه، بر نقش زنان در بیابانزایی تأکید فراوان می شود. آموزش و تقویت مشارکت زنان سبب می شود که به حفظ محیط زیست کمک شود. در ایران، روستاهای حاشیه کویر در هجوم شنهای روان قرار دارند. زنان این روستاها در کاشت درخت و مالچ پاشی فعالیتهای چشمگیری دارند؛ به صورتی که در سطح جهانی امروزه از تجربه های آنان در جلوگیری از پیشروی کویر استفاده می شود.
 وقتی دستهای توانمند یاری و همیاری مردم سختکوش روستایی در اجرای طرحهای بنیادی به هم گره می خورد، ثمره کار چنان درخشان پدید می آید که می توان از آن – به عنوان تجارب ارزشمندی در طراحی الگوهای توسعه روستایی – بهره گرفت. 
   حوضه آبخیز «حبله رود» بر محور مشارکت مردمی استوار است و تجسم عینی به هم پیوستن تجربه کارشناسان و تلاش روستاییانی است که با اجرای  «برنامه اقدام ملی مدیریت پایدار» از منابع آب و خاک حفاظت کرده اند.
  حوضه آبخیز «حبله رود» با وسعت یک میلیون و 160 هزار هکتار در دو استان تهران و سمنان گسترده شده است. این طرح آبخیزداری به همراه طرحهای جنبی بیابان زدایی و آبیاری و توسعه کشت و کار روستایی و در وسعت 48 هزار هکتار اجرا شد. حوضه آبخیز حبله رود 22 دهستان و 700 پارچه آبادی را در بر می گیرد. حوضه آبخیز مزبور از نظر آبی محدود به پنج زیر حوزه به اسامی چنداب، ایوانکی، آبسرد، حبله رود، ایچ، است و به 27 واحد آبی تقسیم شده و جمعیت ساکن آن در حدود 57 هزار است که حدود دو سوم جمعیت 57 هزار نفری به فعالیتهای کشاورزی و دامداری اشتغال دارند.
 باید بدانید که طراحان و برنامه ریزان با کمک زنان به هدفهای این طرح دست یافته اند:
1. دستیابی به الگوی مناسب برای مدیریت یکپارچه و مشارکت مدارانه مردمی منابع آب و خاک، با هدف توسعه اقتصادی ـ اجتماعی منطقه
2. افزایش مشارکت عمومی، خاصه نقش زنان روستایی در فعالیتهای مدیریت مزرعه، از راه اجرای برنامه های ترویجی و احداث مزارع نمایشی
3. بهبود مطلوب و آشکار در روند فعلی زندگی و معیشت و رفاه روستاییان وابسته به منابع آب و خاک حوضه آبخیز حبله رود، با تأکید بر بهره برداری پایدار از منابع آب و خاک
4.ظرفیت سازی و توانمند کردن جوامع روستایی در راستای سازماندهی نظامهای کارامد تولید پایدار
5. تحقق نسبی ایجاد هماهنگی بین بخشی، بین سازمانهای دولتی و جامعه روستایی
6. جلوگیری از تخریب سرزمین و بیابانزایی و احیای همه جانبه مراتع تخریب شده
7.حفاظت و استفاده پایدار از منابع اراضی و آب، از طریق بهره برداری بهینه از آبهای سطحی و زیرزمینی
8.تقویت و ارتقای ظرفیتهای سازمانها و دستگاههای مسئول توسعه کشاورزی در منطقه
9. طراحی برنامه های نمونه، با هدف تحقق مشارکت جامعه محلی در فرایند توسعه اجتماعی ـ اقتصادی کشور 

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: