نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

زنان کارگر

فقر پدیده ای دردناك است كه زنان بیشتر از بقیه افراد از آن آسیب می بینند. چه بسا اینكه مسئولیت خانواده بر دوش زن خانه باشد كه البته مسائل اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و … بر این مسئله دامن می زند. وجود شهرهای بزرگ و صنعتی و در نتیجه شاغل بودن زنان در ادارات و كارخانجات و كارگاهها سبب به وجود آمدن گروهی به نام كارگر زن شده است. این گروه را بیشتر زنانی تشكیل می دهند كه همسرانشان به سبب بیكاری و اعتیاد و بیماری یا مرگ نمی توانند زندگیشان را تأمین خانواده کنند.
  در ایران، از مشكلات بسیار اساسی و مهم كه سر راه زنان كارگر وجود دارد پایین بودن سطح درامد آنان و كافی نبودن حقوق آنهاست كه قانون كار و نهادها باید تعادلی میان شغل آنها و وظایف خانه داری آنها ایجاد كنند. فرهنگ اجتماع امروزی و برخی از اندیشه های متضاد مشکلهای دیگری را برای زنان کارگر به وجود آورده است. وجود مقوله پدرسالاری یا مردسالاری برخی محدودیتهایی را برای بعضی از زنان جامعه كارگر به وجود می آورد كه – با وجود نیاز بسیار بالا و اساسی به كار و شغل – باید این مسئله را هم در نظر بگیرند كه كاری پیدا كنند تا از نظر شأن و جایگاه خانوادگی معقول و پذیرفتنی باشد.
كشور ما در حال انتقال از وضعیت سنتی به نوین است. برای نمونه، ازدواج با زنان شاغل برای افرادی که می دانند پیشرفت و کار زنان مساوی با پیشرفت آنان است مشکلی پیش نمی آورد و چه بسا از این وضعیت راضی و خشنودند؛ اما اگر فرد این تفكر را نداشته باشد، مسئله همزمان شدن كار و زندگی برای وی تعارض به وجود می آورد. حتی در برخی از مناطق جنوبی كشورمان، عجیب است كه دختر خانواده در اداره كار كند و شاغل شود و تمام یا بخشی از مخارج زندگی را بدهد. 
  در جامعه ما، زنان سرپرست خانواده هم باید حضانت فرزندش را به عهده داشته باشد و هم  از عهده نقش و وظیفه مادری و شاغل بودن همزمان با هم برآیند. بسیاری از زنان در دوران بارداری بشدت کار می کنند و به تنش و اضطراب دچارند؛ چون هراس از دست دادن کار همواره آنان را تهدید می کند.
  اغلب زنان كارگر از گروههای سنتی تر جامعه اند و درامد و تحصیلات آنها پایینتر است. در نتیجه، مشكلات آنان نیز چند برابر است؛ چون وضعیت اقتصادی آنها حكم می كند كه كار كنند؛ در حالی که این امر با فرهنگ جامعه در تضاد است. این زنان با خانواده خود نیز مشكل دارند؛ چون كار در بیرون و و خانه داری و همسرداری بسیار سخت و طاقت فرساست.
با این تفاسیر، دشوار است که كسی به طور همزمان چند كار را با هم انجام دهد. اگر خانمی كه در روز ۸ ساعت شاغل است ساعات كاریش به ۶ ساعت برسد و به ازای آن 2 ساعت بتواند یارانه دریافت كند، به مشكلات كمتری دچار خواهد شد.
    زنان کارگر – به سبب فشارهای روانی – زودتر به بیماریهای عصبی و روانی دچار می شوند. تنش و برخوردهای متعدد با همسر، تنبیه كردن بدنی بچه ها، موفق نبودن در برخوردهای اجتماعی، … از دیگر عوارض جانبی این امر است. این فشارها و ناراحتیها به خانواده منتقل می شود و در نهایت سبب جدایی و طلاق و بی سرپرست شدن بچه ها و بیخانمانی و از هم پاشیدگی خانواده می شود.
 با این حال، اگر در كنار این همه مشغله تعطیلات و تفریحات مفیدی وجود داشته باشد، ممکن است تا حدی این برخوردها و خستگیهای ناشی از آن را کمتر كند، البته اگر این گروه از جامعه پول و هزینه و امکانات كافی برای تفریحات را داشته باشند. 
   به هر حال، باید به یاد داشت که تداوم و موجودیت این گروه از جامعه و نیروی كار كشور به برخورداری از امتیازات اقتصادی و اجتماعی بستگی دارد.

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: