نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

شما عاطفه دارید؟!

پژوهشهای فراوانی درباره ادراک عاطفی و روابط زناشویی صورت گرفته است که شما را با برخی از یافته های این پژوهشها آشنا می کنیم:
1.  ازدواج و زندگی زناشویی پدیده سرشار از عاطفه است.
2.  در ازدواجهایی که در آنها همسران با یکدیگر در تعارض و تضاد باشند، برانگیختگی های هیجانی زیادتری دیده می‌شود.
3.  افراد در توانایی‌ دریافت و تشخیص دقیق عاطفه خود و دیگران با یکدیگر تفاوت دارند. بعضی از زوجها آشکارا به علایم هیجانی همسرشان بیتوجه اند و آنها را نادیده می‌گیرند یا آمادگی تعبیر بد و تشخیص نادرست این عواطف را دارند. برای نمونه، حالت غمناکی یا اندوه همسر خود را به ‌عنوان عصبانیت و خشم تفسیر می‌کنند.
4.  انسانها تفاوتهای محسوسی در توانایی‌ ابراز صریح عواطف دارند. برخی از زوجها عادت دارند که پیامهای هیجانی مبهم و گیج‌کننده‌ای به طرف مقابل خود بدهند (همزمان می‌خندند و اخم می‌کنند.) پژوهشگران دریافته‌اند که بین تفاوتهای فردی در توانایی ابراز دقیق و صحیح عواطف و تشخیص آنها با شادیهای زندگی و روابط زناشویی مطلوب ارتباط باثبات و معناداری وجود دارد.
5.  زوجهای خرسند – در مقایسه با زوجهای که رابطه زناشویی و هیجانی خوبی با هم ندارند – احساس همدلی بیشتری به‌ هم نشان می دهند و به احساسات یکدیگر حساسیت بیشتری دارند.
6. زوجهای ناراضی از زندگی زناشویی در واکنش به رفتار نامناسب همسرشان مقابله به مثل می‌کنند.
7.  زنان بهتر از مردان در ابراز دقیق عواطف و تشخیص آنها عمل می‌کنند. وقتی که زنی پیام هیجانی مثبتی به شوهرش می‌دهد، باحتمال در هنگام سخن گفتن از علایم غیر کلامی بدنی (مثل لبخند زدن) و از لحنی صمیمانه تر استفاده می‌کند. همچنین، مردان به استفاده از پیامهای مبهم و مختلط (ترکیبی) تمایل دارند. برای مثال، هنگامی‌ که مردی می‌خواهد پیام هیجانی مثبتی به همسرش بدهد، این پیام هم همراه با خنده است و نیز همراه با علایم نهفته تهدیدکننده‌ای چون حرکت ابرو یا چشم.
8.  ناتوانی همسران در تشخیص و ابراز دقیق عواطف علت مهم و اساسی ازدواجهای ناموفق است. برای مثال، در برانگیختگی های هیجانی بالا در طول کشمکشهای زناشویی (که با اندازه‌گیری علایم فیزیولوژیکی مانند ضربان قلب یا فشار خون مشخص می‌شود). مردانی که از زندگی زناشویی خود راضی نیستند و با همسران خود اختلاف دارند علایمی از گوشه‌گیری یا انزوای هیجانی و بی عاطفگی از خود نشان می‌دهند که روانشناسان آن را «حصار زندگی» می‌نامند.
9.  زوجهای شاد و خوشبخت – نسبت به زوجهای ناسازگار – هم در اظهار و ابراز عواطف و هم در استنباط و تشخیص و دریافت عواطف عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.
10. برخی از مردان احساس می‌کنند که همزمان از دو طرف تهدید می‌شوند: یکی از موقعیتهایی که نمی توانند آن را مهار کنند؛ و یکی هم از عواطف ناخوشایند و منفی؛ همچون اضطراب و اندوه که در این موقعیتها ایجاد می‌شوند. این مردان هنگامی ‌که احساس آسیب‌پذیری ناتوانی می‌کنند، عصبانی می‌شوند و مایل به تجربه حالتهای هیجانی‌اند تا از آن طریق احساس کنند که می توانند موقعیت را مهار کنند.
11. در تعاملهای پر از تنش و تعارض زندگی زناشویی- حتی شوهرانی که بسیار مقاوم و شکیبایند- احساس در هم شکسته شدن می‌کنند؛ و در مقابل علایم جسمانی و منفی احساس ناتوانی و اضطراب و دستپاچگی می‌کنند. در چنین شرایطی، مردان ممکن است به‌ صورت خودکار و غیر ارادی خشمگین شوند

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: