نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

کار زنان

دو سوم كار جهان را زنان انجام می‌دهند. اگر كار در خانه و برای خانواده و همچنین فعالیتهای مربوط به بازتولید در این عرصه را نیز به حساب آوریم، دو سوم كار انجام شده در مقیاس جهانی را زنان انجام می‌دهند؛ این در حالی است كه زنان در مقیاس جهانی فقط 10% دستمزدها را به خود اختصاص داده‌اند. 70% از مردم بسیار فقیر در جهان سوم و دو سوم افراد بیسواد در جهان را زنان تشكیل می‌دهند. زنان تنها 98/0% (دو دهم کمتر از 1%) داراییهای جهان را در تملك دارند.
نیروی كار زنان در مقیاس جهانی، برای اقتصاد سرمایه‌داری، اهمیت بسزایی دارد. نیروی كار زنان ارزان است. بزرگترین بخش آن مجانی است و برایگان عرضه می‌شود. فقط به ازای 33% كار زنان دستمزد پرداخت می‌شود؛ و بقیه در قالب كارهای مربوط به خانه‌ – مانند بزرگ كردن فرزندان، مراقبت از همسر و افراد پیر و مریض خانواده یا كار در بخش كشاورزی – برایگان انجام می‌شود.
 برخی زنان شاغل در شرایطی نامتعارف كار می‌كنند. آنها کمتر از همكاران مردشان دستمزد می‌گیرند و یا در برخی از کشورها از هیچ‌گونه حمایت اجتماعی برخوردار نیستند یا از حمایت اجتماعی بسیار اندكی برخوردار می‌شوند.
 برای نمونه، در هند 94% زنان كارگر در بخش غیر رسمی شاغل‌اند. در مناطق آزاد تجاری در آسیا و امریكای لاتین و افریقا كه تعداد آنها به بیش از 70 می‌رسد، شرایط كاری غم‌انگیزی حاكم است./حدود 5/4 میلیون نفر در سراسر جهان در این مناطق آزاد كار می‌كنند كه 90% آنان را زنان تشكیل می‌دهند. كارگران، در شرایط غیر انسانی، برای شركتهای چندملیتی بزرگی كار می‌كنند. از ویژگیهای این مشاغل كار مزدی در شرایطی وحشیانه و بدون ساعات كاری منظم و بدون حمایتهای قانونی، بدون هیچ نوع پرداختی برای اضافه‌كاری و بدون بیمه‌های بهداشتی – درمانی و با دستمزدی بسیار پایین، است.
علاوه بر این، زنان در كشورهای تحت استعمار پیشین نه تنها در نقش زن كارگر، که برای نقش سنتی زنان در این جوامع نیز، در معرض تبعیض‌اند.
رژیم‌های مرتجع كه با استفاده از زور و با حمایت غرب خود را بر سر قدرت نگه داشته‌اند، همراه با مفاهیم اخلاقی و مذهبی قرون وسطایی و قوانین تبعیض‌آمیز، زنان را به شكل مضاعفی مورد ستم و تبعیض قرار می‌دهند. در بسیاری از كشورها و نه فقط در افغانستان، به زنان اجازه مشاركت در زندگی عمومی داده نمی‌شود، آنها از امكان تحصیل و منابع آموزشی برخوردار نیستند و بدون برخورداری از حقوق ابتدایی انسانی و بدون داشتن فرصتی برای تعیین سرنوشت خود به زندگی ادامه می‌دهند.

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: