نیک صالحی

Just another WordPress.com weblog

توصیه های ترویجی

روشهای پیشگیری از خسارت آفتها در گلخانه
 مدیریت درست آفتهای گلخانه بیشتر بر استفاده از روشهای پیشگیری استوار است. زیرا این روشها به مراتب آسانتر و کم هزینه تر از روشهای مبارزه با آفت پس از ظهور آنها در گلخانه است.
  عملیات پاکسازی می بایست در داخل گلخانه و در اطراف آن انجام گیرد. این کار در هر مرحله از تولید محصول می بایست انجام پذیرد.
مرحله های حفاظت و پیشگیری از آفتها:
1. مرحله تولید نشاء و کاشت: دراین مرحله می توانید از تله های زرد چسبیده به ابعاد 13× 8 سانتیمتر (یک تله برای هر 50 تا 100 متر مربع) برای ردیابی ابتدایی مگس های سفید و تریپسها و شته ها استفاده کنید.
2.این تله ها می بایست در طول راهروهای داخل گلخانه و نزدیک در و پنجره ها و محلهای ورودی هوا نصب شود و حداقل هفته ای یک بار بازدید شود.
3. بهتر است که بوته های نشاء یا گیاهچه ها را نیز به صورت هفتگی از نظر وجود کنه یا شته بررسی کنید.
وجود کنه های تار عنکبوتی را می توانید از طریق مشاهده مستقیم کنه بر روی گیاه یا اثر خسارت آن مشخص کنید.
 بر اثر تغذیه کنه های دو نقطه ای (کنه های تار عنکبوتی ) نقاط زرد رنگی در سطح برگ بوجود می آید. از آنجایی که تله های زرد فقط برای ردیابی حشرات بال دار قابل استفاده است؛ ردیابی آفات بی بالی مانند: کنه ها و یا شته های بی بال به صورت مشاهده مستقیم در نشاء یا گیاهچه بسیار مهم است.
شته ها بیشتر در زیر برگها یا اطراف جوانه های رویشی و زایشی گیاه مستقر می شوند و از طریق وجود پوسته های سفید رنگ آنها و یا ترشحات چسبنده براق آنها به نام «عسلک» روی اندامهای مختلف گیاه را می توان ردیابی کرد.
  علفهای هرز می توانند منبع مهمی برای استقرار حشرات و کنه ها در طول سال باشد. بنابر این، می بایست علفهای هرز داخل و اطراف گلخانه را نابود کنید.
  از قراردادن هرگونه گیاه زینتی در اطراف نشاء ها یا گیاهچه های جوان خودداری کنید. زیرا این نوع گیاهان نیز می توانند به صورت منبعی برای استقرار آفت عمل کنند.
4.مرحله تولید محصول: دراین مرحله عملیات توصیه شده در طی مرحله قبل می بایست ادامه یابد.
کلیه بقایای گیاهی را از مسیر راهروها و مسیر آبیاری به سرعت جمع آوری کنید و هیچگونه توده زباله را داخل و یا نزدیک گلخانه به حال خود رها نکنید.
 برای جلوگیری از گل آلوده شدن و مرطوب شدن سطح خاک، که محل مناسبی برای تکثیر مگس های پوسیده خوار ایجاد می کند، خاک را به خوبی زهکشی کنید.
  هرگز گیاهان متفرقه مانند: انواع گیاهان زینتی و درختچه ها را داخل گلخانه قرار ندهید. زیرا به عنوان پناهگاه های جایگزین حشرات و کنه ها و سایر آفات عمل می کنند.
  درجاهایی که امکان پذیر است از توری های محافظ استفاده کنید تا از ورود حشرات جلوگیری شود. استفاده از توری یک راه موثر و ساده برای جلوگیری از ورود آفات درشت مانند: انواع پروانه های آفت، سوسکها، زنبورها و سن ها به داخل گلخانه است.
  حداقل یک محوطه به پهنای 10 متر فضای عاری از هر گونه گیاه یا چمن زنی شده در اطراف گلخانه ایجاد کنید.
5. برداشت محصول: در صورتی که بوته به حشرات و کنه های آفت آلوده شده باشد؛ فوری پس از آخرین برداشت محصول و قبل از حذف بوته ها به مبارزه با آفت اقدام کنید تا جمعیت انتقالی آفت از یک دوره کشت به دوره دیگر نابود شده یا به حداقل برسد.
 این کار فرصت باقی ماندن و پخش یا پنهان شدن آفت را در درزها و شکاف گلخانه و دیگر جاهای امن آن کم می کند.
روشهای مبارزه با آفات در این مرحله برداشت می تواند شیمیایی و یا غیرشیمیایی باشد.
1 استفاده از یک آفت کش مناسب قبل و پس از حذف بوته ها از داخل گلخانه به از بین رفتن بخش زیادی از حشرات و کنه ها کمک می کند. از توصیه های کارشناسان دراین مورد استفاده کنید.
2 پس از مصرف آفت کش ها و قبل از ورود به داخل گلخانه از انجام تهویه مناسب و کافی در داخل گلخانه اطمینان حاصل کنید.
 درجه حرارتهای بالا به صورت یکنواخت و سراسری حداقل به میزان 40 سانتیگراد و رطوبت نسبی کمتر از 50 درصد به مدت حداقل 3 تا 4 روز بطور موثری حشرات و کنه ها را کنترل خواهد کرد.
3 ا استفاده از بخار خاک را ضدعفونی کنید، برای گرفتن نتیجه خوب، بهتر است خاک تا عمق 15تا 20 سانتیمتر به خوبی زیرو رو شده و رطوبت آن در حد مناسبی باشد.
 از دماسنجهای خاک برای اطمینان از گرم شدن خاک در حدود 80 درجه سانتیگراد و به مدت 30 دقیقه اطمینان حاصل کنید.
 اگر درجه حرارت یا مدت زمان آن افزایش یابد ممکن است مشکلاتی از قبیل افزایش املاح یا از بین رفتن آمونیاک خاک پیش بیاید.

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: